Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İslamiyet.forummum.net

AnasayfaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Kur'an'ın Model şahsiyetleri..Peygamberler

YazarMesaj
beenwoolf

Kur'an'ın Model şahsiyetleri..Peygamberler Empty
MesajKonu: Kur'an'ın Model şahsiyetleri..Peygamberler   Kur'an'ın Model şahsiyetleri..Peygamberler I_icon_minitimePaz Mart 15, 2009 4:50 pm

Hz.ADEM(A.S)

Eğer bir gün Allah'ın koyduğu sınırları ihlal eder de sürçersen ,sakın hatanı savunma
hatan da ısrar etme.Hemen tevbe et,günahını itiraf et ve Âdem gibi adam ol!

Hz.İDRİS(A.S)

Eğer allah katında yüce bir mekana ermek istiyorsan idris gibi hayatın bir ders,dünyan bir medrese,ilahi vahyin bir müfredat,Cebrail'in ise bir müderris olduğunu unutma..

Hz.NUH(A.S)

Eğer bir gün karada gemi yapmak zorunda kalırsan "hani bunun denizi?" diyenlere kulak asma.Sen tahtalara çivi çakmaya devam et;yeri ve zamanı gelince Allah denizi senin ayağına getirecektir!..

Hz.HUD(A.S)

Eğer bir gün senin kavminde HûD un kavmi Âd gibi.duyurduğun mesajlara karşı büyüklenirse,"bizim elimizdeki imkanlar bizi kurtaracak"diye yersiz kuruntularla seni yalanlarsa.."ben ecrimi Allah'tan bekliyorum" de ve yoluna devam et..
Zamanı gelince Allah onlara hak ettikleri karşılığı verecektir.

Hz.LUT(A.S)

Eğer bir gün dünya ahlaksızlıkta sınır tanımaz bir hale gelirse,her türlü çirkinlik meşruymuş gibi takdim edilmeye başlanırsa;sen Lut gibi ol..
Allah'ın sınırların riayet et ve hudutları çiğneyenlerden yüz çevir;Unutmaki Allah sana kesinlikle bi rçıkış yolu gösterecektir..

Hz.İBRAHİM(A.S)

Eğer bir gün canciğer akrabalarınla kariı karşıya gelirsen,sen İbrahim gibi ol.
Eline bir balta al ve o cansız cisimleri,ateşe atılma pahasına birer birer yere devir!

Eğer bir gün imanın doğup büyüdüğün yerlere sığmaz ise,
Allah'ın arzı geniştir durma Hicret et! Unutma ki hicret sana Hacer'i,Hacer sana İsmail'i kazandıracaktır..

Hz.İSMAİL(A.S)

Eğer bir gün boyununu kesikin bıçağın önüne uzatmak zorunda kalırsan,sakın bundan geri durma.Sende İsmail gibi uzat ve" Kes baba! Yoksa sen Allah'ın emrine karşımı geleceksin"de; göreceksin teslimiyet kurtuluştur...

Hz.YUSUF(A.S)

Eğer bir gün kardeşlerinin kıskaçlığına uğrar da kuyulara atılırsan,eğer bir gün kuyularda bulunu pazarlarda bir kaç değersiz dieheme köle olaraka satılırsan
eğer bir gün saraylarda züleyhaların şehvet dolu ellerinin muhatabı olurda gömleğin arkadan yırtılırsa..Sakın bunlara takılıp kalma.Sen yoluna devam et
Unutma ki yusufu kuyudan iktidara taşıyan İlahi irade bir gün seni de layık olduğun makama eriştirecektir..

Hz.MUSA(A.S)

Eğer bir gün Firavunların zulmü anaların rahimlerine kadar ulaşırsa;"artık bu iş bitt,bundan sonra hiçbirşey olmaz" deme.Sen musa'nın annesi gibi ol ve doğurmaya devam et..
Göreceksin ki Allah sandığa atıp nehre saldığın Musa'yı emzirmek için sana geri gönderecek ve Musa'nı Firavun'un sarayında büyüttürecek
Eğer bir gün Firavun'un sihirbazlarıyla karşı karşıya kalırsan,sen Allah'a güven;göreceksin ki, elindeki asa onların hepsinin oyunlarını bozacak ve seni denizlerin ortasından geçirerek
sahil-i selamete çıkartacaktır..

Hz.İSA(A.S)

Eğer bir gün sen de risalet davasının yoluna revan olursan;
"Allah'a giden yolda kim bana yardımcı olacak" de; göreceksin Allah sana İsa'dan daha fazla,belki binlerle ifade edilecek havari/sahabi basib edecektir.

Eğer bir gün sende İsa gibi ihanetlere uğrarsan ;"bittim" dediğin yerde

Allah "yettim diyecek ve seni hiç ummadığın makamlara alıp yükseltecektir..

İşte Kur'an'ın sadece adını andığı ya da hayatlarına dair bazı mesajları aktardığı kutlu elçilerin,vahyin ilk muhatabı ve peygamberlik halkasının son Mührü olan Efendimz(s.a.v)'e vermek istediği mesajların birer cümle ile anlatımı..

Burada şunu göz ardı etmemek gerekiyor ki;bu mesajlar sadece Efendimiz(sav)'e değil,kendini vahye teslim eden herkesedir..

M.Emin Yıldırım(kur'aniHayat)

Kur'an'ın Model şahsiyetleri..Peygamberler
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Kuranın Gelecekle İlgili Haberleri